مزایای استفاده از بارکد

بارکد یک روش رمزگذاری اعداد و حروف در دنباله‌ای از متغیرها است که می‌توان به‌سرعت و با دقت توسط کامپیوتر خوانده شود.

بارکد که در فارسی به آن خط نماد، رمزمیله، کد میله‌ای و رمزینه نیز می‌گویند، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه، اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ‌شده، ذخیره می‌کردند و به‌صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند؛ اما امروزه بارکدها ممکن است -بسته به نوع- به شکل دوبعدی، یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم‌مرکز و یا به‌صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند.

فناوری باركد از متداول‌ترین روش‌های شناسايي خودكار است. هر باركد شامل تعدادي ریبون هاي موازي رنگي (معمولاً سیاه‌وسفید) با پهناي متفاوت می‌باشد. اين خطوط عمودي توسط دستگاه بار کدخوان خوانده‌شده و وارد كامپيوتر می‌شود. به‌منظور ايجاد قابليت خوانده شدن باركدهاي مختلف توسط انواع باركد خوانها، استاندارهايي براي تهيه باركد به وجود آمده است. تفاوت هر يك از استاندارها در قابليت كد كردن اعداد و حروف و نمادها، طول باركد حاصله، حجم ذخیره‌سازی اطلاعات نسبت به پهنای باركد و برخي نكات فني ديگر می‌باشد. به‌منظور خواندن هر استاندارد خاص، بايد دستگاه كدخوان قابليت پشتيباني آن استاندارد را داشته باشد.

 چرا بارکد؟

همچنان که تاکنون متوجه شده‌اید تکنولوژی گران است. خیلی گران. احتمالاً این اتفاق برایتان تا به حال افتاده است که شما برای وسیله‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنید ولی بهره‌ای را که انتظار دارید و یا به شما قول داده‌شده را از آن نمی‌برید. بسیاری از مردم ممکن است با اولین نظر من مخالف باشند ولی من یقیناً پیشنهاد می‌کنم که هوشیارانه ابزار تکنولوژی جدید را بررسی کنید. از خودتان بپرسید این وسیله چطور می‌تواند روی درآمد سالیانه شرکتمان تأثیر بگذارد. اگر وسیله جدید تأثیر بسزایی در مدت زمان معقول ندارد، آن را خریداری نکنید.

این منطق شامل حال بارکد نیز می‌شود.

برتری‌های سيستم باركد به ديگر سیستم‌های شناسايي خودكار:

  • پايين بودن هزینه‌های كلي سيستم (نصب، راه‌اندازی، نگهداري)
  • کم‌حجم بودن تجهيزات سيستم
  • گستردگي زمینه‌های كاربرد
  • وجود استاندارهاي جهاني پذیرفته‌شده در سطح كشورها
  • امكان بهره‌گیری از تجهيزات موجود نرم‌افزاري و سخت‌افزاری (عموما كامپيوترهاي شخصي) در محيط كار

 

بارکد می‌تواند در موارد ذیل به تجارت شما کمک کند:

– بالا بردن صحت موجودی انبار

– بالا بردن بازدهی کارمندان

تمام این فواید عالی به نظر می‌رسند، ولی برای اینکه یک سرمایه‌گذاری ارزشمند باشد، باید فواید بیشتری نسبت به هزینه‌ای که می‌کنید، چه ازنظر مالی و چه ازنظر زمانی، عایدتان شود. در این مقاله نگاهی به فواید بارکد می­ اندازیم و این موضوع را که آیا ارزش هزینه‌اش را دارد یا نه، بررسی می‌کنیم.

 

ارائه ارزش‌افزوده برای مشتریان:

بسیاری از مشتریان امروزه خواهان برچسب بارکد بر روی اجناس فرستاده شده توسط پخش‌کنندگان هستند. برای پاسخ‌گویی به این تقاضا، پخش‌کنندگان نیاز به پرینتر بارکد و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای تولید بارکد دارند.

اما نه‌تنها تجهیزات و نرم‌افزارها پرهزینه است، بلکه استخدام کارگران برای چسباندن برچسب‌ها نیز هزینه دارد. اگر مشتری تقاضای کد جامع محصول نماید هزینه تولید برچسب‌ها و دیگر هزینه‌ها مانند مجهز نمودن انبار به سیستم اتوماتیکی را می‌بایست در نظر گرفت؛ بنابراین این هزینه‌ها را باید به هزینه‌های دیگر مانند کمیسیون فروشندگان اضافه نمود.

بهبود انبارگردانی و شمارش صحیح موجودی انبار: شمارش موجودی انبار کاری کسالت‌آور و زمان‌بر است که در آن احتمال خطا نیز وجود دارد.

برای آماده‌سازی یک انبار، برچسب بارکد برای تشخیص یک محصول بر روی محل نگهداری آن محصول چسبانده می‌رود. برچسب‌ها بر روی محل نگهداری محصولات چسبانده می‌رود زیرا که چسباندن برچسب بر روی تک‌تک محصولات کارآمد نیست. در زمان انبارگردانی شخصی که مسئول شمارش است، با استفاده از دستگاه بارکد خوان تعداد موجودی را وارد کامپیوتر می‌نماید. پس از اتمام شمارش هر بخش اطلاعات به‌صورت اتوماتیک وارد کامپیوتر شده و شمارش اجناس به‌روز می‌رود.

بسیاری از شرکت‌های کامپیوتری، بسته بارکدی ارائه می‌دهند که شامل پرینتر بارکد بر روی برچسب‌ها، اسکنر دستی و بقیه نرم‌افزارهای مورد نیاز برای اسکنر کامپیوتر می‌رود. این شیوه به علت کاهش تعدد کارگران سبب کاهش هزینه‌ها می‌رود. البته این روش زمانی که انبار شما مرتب و منظم است، می‌تواند کارآمد باشد.

ارسال و دریافت: هزینه بارکد برای انبارگردانی مقرون‌به‌صرفه است. حال چرا از بارکد برای ارسال و دریافت نیز استفاده نکنید تا تمام سیستم انبارتان اتوماتیک باشد؟

تصور کنید چقدر می‌توان در زمان صرفه‌جویی کرد وقتی‌که کارمندانتان به‌جای استفاده از کاغذ و مداد برای چک کردن دستی محصولات رسیده از اسکن استفاده کنند و یا ببینید که چقدر ارسال محصولات می‌تواند با دقت بیشتری صورت بگیرد اگر کارمند شما از اسکن بارکد نصب‌شده بر روی محصول استفاده کند. حتی می‌توان از بارکد با امواج رادیویی استفاده کرد. درنتیجه برای فرستادن سفارش مشتری نیاز به پرینت گرفتن مدارک و کاغذبازی نخواهد بود و همه کارها به‌صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

اگر با مشکلاتی برای انبارگردانی مواجه هستید شروع کنید. بعدازآنکه این مرحله به‌صورت موفق اجرا شد بررسی کنید که آیا می‌توانید از بارکد در قسمت‌های دیگری نیز استفاده کنید تا سود بیشتری نصیبتان شود.

کاراکتر بارکد را می‌توان به‌سرعت و با دقت توسط یک قطعه از تجهیزات به نام بارکد اسکنر / رمزگشای نمود. از مزایای شرکت‌های بارکدی استفاده از بارکد به دلیل اسکن آسان‌تر و دقیق‌تر از داده‌های ورودی کلید با صفحه‌کلید است.

نرم‌افزار بارکد، حدود 15 بار سریع‌تر و 10000 بار دقیق‌تر از ورود اطلاعات با صفحه‌کلید می‌باشد و کلیه شرکت‌ها اعم از تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان، خرده‌فروشان، خدمات مالی، خدمات عمومی، شرکت‌های تلفن، سازمان‌های دولتی، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، شرکت‌های حمل‌ونقل و تقریباً هر نوع دیگری از صنعت بارکد به‌جای ورود اطلاعات با صفحه‌کلید استفاده می‌کنند.

در سیستم‌های فروش، نصب باركد بر روی كالاها و استفاده از آن براي انتقال اطلاعات كالاهاي فروخته‌شده به كامپيوتر گامي بسيار مؤثر در سرعت بخشيدن به امر فروش و بالا بردن ميزان كنترل و دقت در محاسبات و عمليات می‌باشد زيرا خطاهاي ناشي از فاكتورهاي انساني حذف می‌گردند. همچنين در پايان دوره نيز عمليات انبارگرداني به سهولت و با سرعت انجام می‌شود. در ضمن اطلاعات موجودي كالا و موقعيت قرارگيري و مشخصات آن‌ها هميشه در دسترس است و صدور قبوض انبار و تهيه گزارش‌های موردنیاز من‌جمله زمان سفارش مجدد براي هر قلم كالا به‌راحتی از طريق كامپيوتر صورت می‌گیرد.
در خطوط توليد کارخانه‌های صنعتي از این تكنولوژي جهت ثبت اطلاعات مختلفي نظير مشخصات توليد، مشخصات مواد مصرفي، كنترل كيفي، زمان سنجي، نوع توليد و كنترل كاركنان توليدي و ارائه آمارهاي توليدي استفاده می‌شود.
براي حفظ امنيت و كنترل تردد افراد، كليه كارمندان با در دست داشتن کارت‌هایی كه حاوي اطلاعات به شكل باركد است می‌توانند درهاي مخصوص را بازكرده و وارد يا خارج شوند. اطلاعات مربوط به ساعات ورود و خروج كارمندان بدون خطا و صرف وقت و هزينه زياد به كامپيوترها واردشده و در پايان ماه لیست‌های حقوق بدون فوت وقت و با دقت صد درصد جهت پرداخت حقوق آماده هستند.
در ضمن استفاده از دستگاه‌ها و تجهيزات حساس و گران‌قیمت كه همواره در معرض استفاده‌های نادرست و نابجا بوده‌اند را می‌توان كنتـرل نمود و قابليت تعريف کارکنان و حدود دسترســي هركدام به دستگاه‌های مختلف را تعيين كرد.

Call Now Buttonمشاوره و فروش