انواع بارکد

انواع بارکد

ازآنجاکه انواع مختلف بارکد رایج‌ شده است، انواع مختلف آن درست شده است.
بارکدهای نخستین به شکل نقاط سیاه می‌بودند که از هر زاویه قابل خواندن بودند. بعدها بارکد به‌طور صاف طراحی شد. بارکدهای اولیه توانایی رمزگذاری حروف را نداشتند، لذا برای رفع نیاز شرکت‌هایی که می‌خواستند اطلاعات را الفبایی رمز گزاری کنند بارکدهایی طراحی شد که توانایی رمزگذاری حروف، شماره ­ها و همچنین نشانه‌ های نقطه‌گذاری را دارا بودند.

انواع مختلف بارکد، نماد شناسایی نام دارد. اگر شما تحقیقی در مورد بارکد انجام داده باشید ممکن است نام‌ های متفاوتی همانند نام­ های ذیل را شنیده باشید:

  • P.C
  • Code128
  • Code39
  • Interleaved 2Of 5

هر یک از این نمونه‌ها با توجه به ویژگی‌های متفاوتی که دارند (عددی در مقابل حروفی)، تراکم پرینتی (میزان حروف رمزگذاری شده در هر اینچ) و سادگی در پرینت کردن توسط پرینترهایی با وسایل مختلف قابل تفکیک هستند.
اسکنرهای بارکد جدید، قابلیت خواندن تمامی این نمادها را دارند و به‌طور خودکار اغلب بسته­ های پرینت بارکدها می‌تواند این نمادها را پرینت بگیرند.

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم بارکد:

  • اجزای اصلی
  • اجزای اختیاری

اجزای اصلی:

نمادهای بارکد
اسکنر
رمزگشا

 

اجزای اختیاری:

پرینتر اختصاصی بارکد
کاربردهای پرینتر
میزهای بارکد
پایانه‌ های جمع­ آوری اطلاعات آنلاین
پایانه‌ های جمع­ آوری اطلاعات قابل‌حمل
پایانه‌ های جمع­ آوری اطلاعات رادیویی
استانداردهای بارکد:

استانداردها پیچیده‌ترین قسمت صنعت بارکد است که بسیار مفید و ضروری می‌باشد. بدون آن‌ها شرکت‌های مختلف ناگزیر به ایجاد استانداردهایی برای خود هستند که تعداد زیاد استانداردها مشکلات پیچیده‌ای به همراه دارد.

هرچند که در حال حاضر استانداردهای متفاوتی توسط صنایع مختلف درست شده است.

یکی از راهنمایی­های ویژه استانداردها، شیوه‌های متفاوتی است که برای اندازه‌گیری قد و اندازه استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم حداقل 2 سیستم اندازه‌گیری وجود دارد. سیستم اندازه‌گیری آمریکایی شامل اینچ، پوند، مایل و سیستم‌های متری که شامل میلی‌متر، کیلومتر و غیره می‌باشند.

بااین‌وجود اکثر شرکت‌ها برای شماره‌گذاری قطعات، سیستم خود را ایجاد کرده‌اند و تمایلی به تغییر آن ندارند ولی تغییرات در راه است. استفاده از شماره‌گذاری استاندارد بارکد و EDI نتیجه اجتناب‌ناپذیر رقابت میان شرکت‌های پیش‌کسوت است.

شرکت‌های بزرگ و کوچک سعی در کاهش هزینه‌ها و ارتقا کیفی خدماتشان با استفاده از سیستم‌های استاندارد شماره گذاری بارکد هستند و رقبا نیز چاره‌ای جز پیروی از آنان ندارند.
استاندارد معمولاً شیوه‌ای برای شناسایی یک محصول و کانتینر ارسالی است که توسط شرکت‌هایی مستقل تجاری قابل اسکن کردن است.
استانداردها روشی برای تشخیص یک محصول، محتویات کانتینر و اطلاعات مربوط به ارسال مانند سفارش و آدرس می‌باشد.

تجربیات نشان داده است که شرکت‌های موفق در استفاده از بارکد، معمولاً حمایت مدیران را دارا بوده‌اند. علل مختلفی برای این موضوع است ولی نتیجه کاملاً واضح است، دستورات مدیران باعث تغییر سیستم دستی به سیستم بارکد است.

با اشخاصی که از سیستم بارکد استفاده می‌کنند، صحبت کنید و ازنظریات و اشتباهات آنان استفاده کنید.

یک کپی از مشخصات صنعتتان بگیرید و آن‌قدر آن را مطالعه کنید تا کاملاً متوجه آن شوید. ببینید چه میزان از اجناستان بارکدگذاری شده است و پیگیری کنید که آیا شماره‌های رمزگذاری بارکد وارد کامپیوترتان شده است. برنامه کاربردی خود را انتخاب کنید، برنامه‌ها را امتحان کنید، با فروشندگان در مورد برنامه‌هایشان صحبت کنید و آن‌ها را تشویق به اجرای استاندارهای شرکتتان نمایید.

بودجه‌ای برای آموزش کارکنان شرکتتان در نظر بگیرید، آموزش بنیادی بارکد در میان مصرف‌کنندگان و مدیران باعث تسریع اجرای آن می‌شود.

ناآگاهی باعث ایجاد توقعات بیجا و ترس از به‌کارگیری سیستم جدید می‌شود که هر دو عامل باعث تأخیر در اجرای برنامه خواهد شد. شرکت در سمینارها را در برنامه خود قرار دهید.

سیستم کامپیوتری تان قادر به پرینت بارکدها می‌باشد و فروشندگان قادر به اجرای برنامه‌ها می‌باشد.

Call Now Buttonمشاوره و فروش